SUBCOMMITTEES

 

Community Task Force

 

 

Co-Chairs

 

Mr. Ford Thompson                 Dr. Luis Gonzalez

 

Committees

 

Committees

District Chair

Community Co-Chair

 

Elementary Education

 

 

Dr. Christine Lay

Mr. Barry Walmer

Members:  Diane Skiffington Dickson, Mary Nardo, Donna Robison,  Bob Gibson, Linda Dolan, Ken Bowman, Jeremy Eldred, Erica Eldred, Marcella Wolfe and Dan Altemose

 

 

Secondary Education

 

 

Dr. Robert Holbrook

Mrs. Cindy McLaughlin

Members: Tim Carley,  Tina Faleshock, Joelle Cicak, Nancy Cicak, Erica Eshelman, Cara Kraus , Lisa Kraus, Lori Mitzel, Melanie Sheeler,  Sandra Wood ,Cody Kahoe, Jackie Price, Joy Waters Fleming, Brad Bixler and Ed Hine

 

 

Energy and Facilities

 

 

Mr. Gilbert Tunney

Mr. Kevin Kress

Members:  Roy Miller, Keldeen Stambaugh, Lou Waleff, Denise Green, Roy Givler, Jay Himes,  Megan Waleff, Bob Rosten and Jeff Gordon  

 

 

Finance

 

 

Mrs. Karen McConnell

Mrs. Melissa Baer

Members:   Melissa Van Eck, Bob Horney, Doris Funk, Barry Shutt, Jeff Goldsmith, Brian Booher , Ron Miller, Eric Bloom, Deb Yingst Bianca Stanton, and Marita Kelley

 

 

Transportation

 

 

Mr. Jay Omslaer

Mr. Richard Mountsier

Members:  Kathy Herring, Tara Mead, Cassie Mead, Eric Epstein, Richard Myers, Ken Kramer, Stephen Fister, Maureen Egner and Pam Huggins 

 

 

Technology

 

 

Mr. Matthew Sinopoli

Dr. Mark Guise

Members:  Gerald Yingst, Lee Swinsburg, Dr. Robert Pendrak, Rachel Faleshock Georgia Smee , Glenn Cermak , Ryan Szuch, Tim Osborne , Alan Rathbon, Debbie Bayura, Justin Warren and Kim Grundon

 

Special Education/

Student Services

 

Mrs. Janet McCauslin

Mrs. Margaret Auten
 

Janis Macut

Members: Caroline Allen, Elizabeth Givler, Jay Purdy, Kathleen Watkins, Greg McCurdy, Linda Hadley, Kaitlyn Eberts, Lauretta Pollock, Dale Klein and Melanie Hartzell

 

 

Extra-Curricular Activities

 

 

Mr. Greg Goldthorp

 

Mr. Stan Zimmerman

Members:  T.J. Osborne,  Samuel Cartwright , Cindy Radich , Amanda Wilson,  Shelly Sneeringer, Kim Hissick, David Hohenshelt,  Matt Ceresini, Luann Cartwright, Jeff Thrush and Jeanne Webster

 

Ex-Officio

 

Board of School Directors

 

Mrs. Carol Johnson           Mr. Richard Mazzatesta

 


Facilitators-At-Large

 

Mrs. Shannon Leib            Mrs. Michelle Trostle

 

Last Modified on October 6, 2010
 
CLOSE